Послуги

Вакцинація

Що таке вакцинація?

Імунізація, або вакцинація, є найважливішим профілактичним заходом, спрямованим на боротьбу з інфекційними захворюваннями.

Вакцинація потрібна і потрібен дуже серйозний підхід медиків, для того, щоб пояснити батькам, що їх крок до вакцинації ніяк не вплине на стан малюка.

Клініка дитячого здоров'я доктора Богомолець має офіційний дозвіл на проведення імунізації. Причому використовуються вакцини провідних світових виробників, які багаторічною практикою довели переваги своєї продукції. Перевагами цих вакцин є їх висока ефективність, низька реактогенність, однодозова розфасовка в шріц-тюбики, багатокомпонентність.

Для часто хворіючих дітей, які не можуть бути щеплені в призначені терміни, складається індивідуальний графік щеплень. Клініка дитячого здоров'я має в своєму розпорядженні також вакцини, які в нашій країні є не обов'язковими, але можуть бути рекомендовані за певними медичними або епід. показаннями. До них відносяться щеплення від вітряної віспи, гепатиту А, пневмококової інфекції, ротавірусної інфекції.

 

Чому необхідна вакцинація?

Метою проведення вакцинації (щеплень) є створення не тільки індивідуальної несприйнятливості до певних інфекцій, а й формування т. з. «колективного імунітету». Якщо в певному регіоні або країні вакциновано 95% дітей, то можна домогтися того, що жодна людина не захворіє такими небезпечними захворюваннями як дифтерія, кашлюк, поліомієліт, правець, кір, краснуха і т. д. Іншими словами, при високому ступені імунізації населення на певній території припиниться циркуляція збудника інфекційного захворювання.

Періодичність підйому захворюваності для дитячих інфекцій різна і безпосередньо пов'язана з накопиченням неімунізованого шару населення (тобто дітей, які в силу різних обставин не були щеплені). Можна навести приклад з недалекого минулого, коли батьки стали масово відмовлятися від щеплень проти дифтерії після появи в періодичній пресі серії статей про небезпеку вакцинації. Через кілька років у нас виникла епідемія такого небезпечного захворювання як дифтерія.

Ще недавно відсоток щеплених дітей був нижче можливого за рахунок необґрунтованого звільнення дітей від щеплень, відмови батьків від вакцинації у зв'язку з нібито наявністю у дитини «ускладнень» від попередніх щеплень.

Незаперечним доказом користі вакцинації є повне позбавлення людства від деяких смертельних інфекцій (натуральна віспа) і зведення до мінімуму випадків не менш важких захворювань таких як поліомієліт, правець, дифтерія та ін.

 

Кому протипоказана вакцинація?

Існує дуже обмежена група дітей, яким деякі щеплення протипоказані.

Це діти з онкологічними захворюваннями, імунодефіцитами, важкими захворюваннями нервової системи (важкі родові травми, спадкові захворювання, епілепсія), а також діти, які мали алергічні реакції на попередні щеплення у вигляді анафілаксії, кропивниці або набряку Квінке. Дітям з хронічними захворюваннями щеплення проводяться тільки на тлі клініко-лабораторної ремісії з дотриманням термінів відстрочки для кожного захворювання. Звичайно, будь-яке гостре захворювання (ГРВІ, пневмонія, кишкова інфекція і т. д.) також є тимчасовим протипоказанням до імунізації. Щеплення таким дітям проводяться не раніше ніж через 1 місяць після повного одужання.

 

Чи бувають побічні ефекти?

Частота післящепних ускладнень невелика і реєструється в СЕС, за кожним таким випадком проводиться спеціальне розслідування. Причинами таких ускладнень бувають, як правило, неправильне проведення вакцинації або низька якість вакцини, недотримання режиму зберігання або транспортування. Слід зауважити, що підйом температури до 38 градусів і почервоніння на місці введення до 3 см в діаметрі є ознаками нормального перебігу післящепного періоду.

Дітям з груп ризику (алергічні захворювання, виражені місцеві або загальні реакції) вакцинація проводиться в умовах стаціонару. Для часто хворіючих дітей, які не можуть бути щеплені в призначені терміни, складається індивідуальний графік щеплень.

Ризик післящепних ускладнень рівноцінний ризику реакцій на введення будь-яких лікарських речовин. На прикладі вакцини Пріорікс (для профілактики кору, краснухи та епідпаротиту) можна показати характер і співвідношення можливих побічних ефектів: гіперемія (7,2%), припухлість (2,6%) і біль (3,1%) в місці ін'єкції, набряк привушної залози (0,7%), шкірний висип (7,1%), лихоманка (6,4%), фебрильні судоми (0,1%). 

 

Від яких основних захворювань потрібно захистити дитину?

Щоб краще усвідомити необхідність імунізації, потрібно мати достатню інформацію про інфекційні захворювання, їх протікання і можливі ускладнення.

Найперше щеплення проводиться в пологовому будинку через 12 годин після народження дитини – від гепатиту В. Гепатит В – це вірусне захворювання печінки, яке передається парентеральним шляхом: через кров погано обробленими мед. інструментами, при переливанні крові від донора-носія вірусу гепатиту Б, статевих контактах, від матері до плоду. Нерідко має важкий перебіг і дає ускладнення у вигляді хронічного гепатиту, цирозу або раку печінки. Щеплення проводиться 1 раз на 7-10 років шляхом триразового введення вакцини.

На 3-й день життя в пологовому будинку робиться щеплення від туберкульозу (БЦЖ).

Туберкульоз – це захворювання, викликане туберкульозною паличкою (бацила Коха), яке найчастіше вражає легені з розвитком специфічного запалення, інтоксикації, дихальної недостатності. Туберкульоз вимагає тривалого антибактеріального лікування і дуже ретельного спостереження, так як без дотримання всіх правил він може дати ускладнення у вигляді легеневої кровотечі, розвитку важкої дихальної недостатності і навіть смерті. Для оточуючих небезпечні хворі з відкритими формами туберкульозу, оскільки шлях передачі цієї інфекції інгаляційний. Практично кожному з нас робили в дитинстві реакцію Манту. Необхідно пам'ятати, що це не щеплення, а контрольний тест на антитіла до туберкульозу. Вона проводиться щорічно.

У віці 2-х місяців починається вакцинація від таких небезпечних захворювань як дифтерія, кашлюк, правець, поліомієліт та гемофільна інфекція.

Дифтерія – це важке інфекційне захворювання, викликане дифтерійною паличкою, яка проникає в епітеліальну тканину або пошкоджену ділянку шкіри і утворює фібринозний ексудат. При дифтерії гортані ці псевдомембранозні нальоти можуть стати причиною асфіксії (задухи). Інтенсивно розмножуючись, дифтерійна паличка виділяє сильний токсин, який проникає в кровотік і вражає серцево-судинну систему, дихальну, нервову і нерідко нирки. Без специфічного лікування протидифтерійним антитоксином, антибактеріального і симптоматичного лікування захворювання часто призводить до смерті пацієнта. З відомих ускладнень найбільш поширені – це серцева недостатність на фоні шлуночкової аритмії або повної серцевої блокади, а також бульбарний параліч з порушенням ковтання і паралічі периферичних нервів. Шлях передачі – повітряно-крапельний від хворих або носіїв. Шкірні форми дифтерії і дифтерія очей можуть передаватися контактним шляхом.

Кашлюк – це специфічне захворювання органів дихання, викликане паличкою кашлюку, яке супроводжується тривалим (до 6 міс.), нападоподібним спазматичним кашлем з моментами апное (затримкою дихання) і часто блювотою. Захворювання небезпечне для дітей першого року життя, коли летальність становить 1-2%. Важкими ускладненнями кашлюку є бронхопневмонія, асфіксія, емфізема, розрив легенів на тлі сильного кашлю з розвитком пневмотораксу, а також крововиливи в мозок, очі, слизові оболонки. Шлях передачі – повітряно-крапельний.

Правець – це інфекційне захворювання, викликане збудником, який у вигляді спор тривалий час зберігається у зовнішньому середовищі. Потрапляючи в організм через пошкодження на шкірі або слизових оболонках, він виділяє екзотоксин, який вражає нервову систему. Проявляється захворювання вираженими тонічними спазмами мускулатури. Летальність при правці досягає 50%.

Поліомієліт – це вірусне захворювання, яке ще відоме під назвою дитячий параліч. Вірус вражає тільки людей і є високо контагіозним. В організм людини потрапляє оральним шляхом, розмножується в лімфоїдній тканині ротоглотки і кишківника, проникає в кровотік і вражає центральну нервову систему і периферичні нерви. Летальність від важких форм поліомієліту 1-4%, але частіше захворювання небезпечне постполіомієлітним синдромом, що характеризується паралічами і атрофією уражених м'язів.

Гемофілюсна інфекція викликається грам-негативною паличкою Hemophilusinfluenzaetype b, яка у дитячому віці може бути причиною таких важких захворювань як менінгіт, сепсис, септичний артрит, пневмонія, середній отит, синусит, гострий епіглотит (запалення надгортанника). В Україні з 2005 року щеплення від цієї інфекції (ХІБ) введено в календар як обов'язкове і проводиться всім дітям, які не мають протипоказань.

У 12-ти місячному віці проводиться імунізація проти кору, краснухи та епідемічного паротиту. Це група вірусних інфекцій, якими раніше хворіла практично кожна дитина. При легкому перебігу ці захворювання сприятливо протікають і не мають ніяких наслідків. У разі тяжкого перебігу кір може ускладнитися пневмонією, а краснуха і епідпаротит – менінгоенцефалітом. Крім того, вірус краснухи має виражені тератогенні властивості і може бути дуже небезпечним для вагітних. А вірус епідпаротиту нерідко вражає не тільки слинні залози, але і статеві залози у хлопчиків (орхіт) і підшлункову залозу. Перенесений в дитинстві орхіт може стати причиною безпліддя у чоловіків.

Існує кілька вакцин, які у нас в країні є рекомендованими і можуть бути проведені за бажанням батьків або за особливими показниками. До них відноситься щеплення від вітряної віспи, гепатиту А, пневмококової інфекції, ротавірусної інфекції та ін.

 

Прочитавши і зваживши всю інформацію, Ви можете прийняти рішення, що безпечніше для Вашої дитини – піддавати її щоденному ризику захворіти серйозною інфекцією або все-таки зробити щеплення.
 

Календар щеплень

Дуже важливо бути впевненим, що вакцинація відбувається у вірний термін. Для часто хворіючих дітей, які не можуть бути щеплені в призначені терміни, складається індивідуальний підбір термінів вакцинації разом з педіатром, в межах рекомендацій ВООЗ.

 

 

Примітки:

*1 – Щепленню для профілактики туберкульозу підлягають всі новонароджені діти, які не мають до цього протипоказань. Щеплення проводиться на 3-5-ту добу життя дитини (не раніше 48 годин після народження) вакциною для профілактики туберкульозу (далі – БЦЖ). Недоношених дітей прищеплюють після досягнення дитиною маси тіла ≥ 2500 г. Щеплення для профілактики туберкульозу не проводять в один день з іншими щепленнями. Діти, які не були щеплені в пологовому стаціонарі, підлягають обов'язковій вакцинації в закладах охорони здоров'я.

Дітям, яким не виповнилося два місяці, щеплення проти туберкульозу проводяться без попередньої проби Манту. Після двомісячного віку перед виконанням щеплення дитині слід провести пробу Манту. Щеплення проводиться при негативному результаті проби.

Діти, щеплені БЦЖ, у яких не сформувався рубчик, проте є достовірне підтвердження проведення щеплення, не підлягають повторній вакцинації.

Ревакцинації проти туберкульозу підлягають діти у віці 7 років, не інфіковані мікобактеріями туберкульозу (МБТ) і з негативним результатом проби Манту. Ревакцинація проводиться вакциною БЦЖ.

 

*2 – Щепленню для профілактики гепатиту В підлягають усі новонароджені. Для вакцинації дітей використовується вакцина за схемою: 0 (перша доба)–1-6 місяців життя дитини.

Якщо мати новонародженого HBsAg "-" (негативна), що документально підтверджено, вакцинацію дитини можна розпочати протягом перших місяців життя або одночасно з щепленням проти кашлюку, дифтерії, правця, поліомієліту. У разі поєднання імунізації із щепленням проти кашлюку, дифтерії, правця, поліомієліту рекомендуються схеми: 2-4-6-18 місяців життя або 2-4-9 місяців життя.

Новонародженим з масою тіла <2000 г, які народилися від HBsAg "-" (негативних) матерів, вакцинація проводиться при досягненні дитиною ваги 2000 г або при досягненні віку 1 місяць.

Якщо новонароджена дитина в тяжкому стані, то її імунізацію слід проводити після поліпшення стану перед випискою дитини з лікарні.

Якщо мати новонародженого HBsAg «+» (позитивна), дитині роблять щеплення за схемою: 0 (перша доба)–1-6 місяців життя дитини. Перша доза вакцини вводиться в перші 12 годин життя дитини незалежно від маси тіла. Разом з вакцинацією, але не пізніше 1-го тижня життя, в іншу ділянку тіла рекомендується вводити специфічний імуноглобулін проти гепатиту В з розрахунку 40 МО / кг маси тіла і не менше 100 МО. Якщо маса новонародженої дитини <2000 г, то вакцинація проводиться обов'язково, але введена доза вакцини не зараховується як доза первинної імунізації; після досягнення дитиною віку 1 місяць вакцинація повинна бути проведена серією із трьох введень вакцин 0-1-6 (0 – дата першого введення вакцини, мінімальний інтервал між першим та другим щепленнями – 1 місяць, між другим та третім щепленнями – 5 місяців).

Якщо у матері новонародженої дитини невизначений HBsAg статус, вакцинація дитини проводиться обов'язково в перші 12 годин життя з одночасним дослідженням статусу матері за HBsAg. У випадку отримання позитивного результату у матері профілактика гепатиту В проводиться як у випадку вакцинації дитини, народженої від HBsAg «+» (позитивної) матері.

Не варто повторно розпочинати серію вакцинації, якщо була пропущена доза вакцини, незалежно від того, скільки часу минуло. Необхідно ввести дози вакцини, яких не вистачає за графіком з дотриманням мінімальних інтервалів.

 

*3 – Щеплення для профілактики дифтерії, правця та кашлюку проводяться за віком: у 2 місяці (перше щеплення), в 4 місяці (друге щеплення), в 6 місяців (третє щеплення) і в 18 місяців (четверте щеплення).

Для вакцинації дітей проти кашлюку на першому році життя можуть використовуватися вакцини як з ацелюлярним (далі – АаКДП), так і з цільноклітинним (далі – АКДП) кашлюковим компонентом.

Перенесений кашлюк в анамнезі не є протипоказанням до вакцинації проти цієї хвороби.

Щеплення проти кашлюку проводяться дітям до 6 років 11 місяців 29 днів.

Ревакцинацію проти дифтерії та правця в 6 років проводять анатоксином дифтерійно-правцевим (далі – АДП), наступну в 16 років – анатоксином дифтерійно-правцевим із зменшеним вмістом антигену (далі – АДП-М).

Першу планову ревакцинацію дорослих за віком та епідпоказаннями, які раніше були щеплені, проводять АДП-М у віці 26 років з подальшою плановою ревакцинацією АДП-М з мінімальним інтервалом 10 років від попереднього щеплення АДП-М.

Екстрена профілактика правця не впливає на проведення планової імунізації.

 

*4 – Вакцинація дітей для профілактики поліомієліту проводиться за віком 2 місяці, 4 місяці, 6 місяців, 18 місяців, 6 років та 14 років.

Інактивована вакцина для профілактики поліомієліту (далі – ІПВ) застосовується для перших двох щеплень, а при протипоказаннях до введення оральної поліомієлітної вакцини (далі – ОПВ) – для усіх наступних щеплень за цим календарем.

Вакцина ОПВ застосовується для 3-6-го щеплень (щеплення за віком – 6 місяців, 18 місяців, 6 років та 14 років) при відсутності протипоказань до ОПВ.

Вакцина ІПВ може бути застосована для 3-6-го щеплень як окремо, так і в складі комбінованих вакцин.

Дітям, які перебувають в сімейному оточенні, дитячих установах закритого типу з ВІЛ-інфікованими або особами, яким протипоказано введення ОПВ, щеплення проводиться виключно ІПВ-вакциною.

 

*5 – Вакцинація дітей для профілактики інфекції, викликаної паличкою Haemophilusinfluenzae типу b (далі – Hib-інфекція), може проводитися моновакцинами і комбінованими вакцинами, що містять Hib-компонент. Щеплення для профілактики Hib-інфекції слід проводити за схемою 2-4-12 місяців.

Вакцинація проводиться дітям до 4 років 11 місяців 29 днів. У старшому віці вакцинація проти Hib-інфекції проводиться лише особам з групи ризику.

 

*6 – Вакцинація дітей для профілактики кору, епідемічного паротиту та краснухи проводиться у віці 12 місяців. Друге щеплення – у віці 6 років.

Перенесені захворювання на кір, епідемічний паротит чи краснуху не є протипоказанням до щеплення.

 

Якщо ви погодилися щепити дитину, при собі необхідно мати дані про раніше проведену імунізацію із зазначенням післящепних реакцій (якщо такі були), вказати алергії на їжу і ліки як у дитини, так і у найближчих родичів, відповісти на всі питання, що стосуються нинішнього здоров'я пацієнта, а також виконати всі рекомендації лікаря зі спостереження дитини після проведення вакцинації.

 

Вакцинуйте дитину з лікарем, якому довіряєте!
 

* Увага! Послуга вакцинації припинена! Зверніться в спеціалізований медичний центр.

ЛІКАРІ ЦІЄЇ КАТЕГОРІЇ

Всі лікарі

Передзвонити мені

Задати питання