Послуги

Рубці

У нашому, далекому від досконалості, світі навряд чи знайдеться людина, що не має на своєму тілі жодного рубця. Рубці розрізняються за кольором, розміром, рельєфом та структурою. Однак є те, що їх об'єднує – вони постійно нагадують про перенесену травму або захворювання.

 

Рубець – це ділянка сполучної тканини, яка заміщає дефект шкіри, слизової, органу або тканини, що виник внаслідок їх травмування або патологічного процесу. Вид рубця залежить від об'єму, глибини, лінійності раневого ушкодження, особливостей організму, методів лікування, рівня білкового і вітамінного забезпечення організму (оскільки білки і вітаміни, крім загальної дії, сприяють підвищенню функціональної активності клітин, що забезпечують очищення рани, розвиток грануляцій та колагеногенеза). Рубці бувають фізіологічні, патологічні та змішані.

 

Які бувають рубці

Фізіологічні (нормотрофічні) рубці – найбільш «невинні». Вони формуються внаслідок адекватної реакції організму на травму. З плином часу вони стають тонкими, білястого кольору, не завдають фізичних незручностей господареві. Ці рубці, як правило, не потребують корекції. Виняток становлять випадки естетичного поліпшення зовнішнього вигляду рубця, згладжування його поверхні або прискорення темпу нормалізації кольору.

Фізіологічне рубцювання має три стадії:

1) стадія фібробластична триває до 30-х діб, характеризується проліферацією юних фібробластів, великою кількістю судин, епітелізацією до 18-ї доби, утворенням великої кількості аморфної речовини в рубцевій тканині та продукцією ретикулярних волокон.
2) стадія волокниста формується до 33-ї доби з моменту нанесення травми, характеризується присутністю зрілих фібробластів і накопиченням в рубцевій тканині волокнистих конструкцій, в першу чергу – колагенових волокон.
3) стадія гіалінова формується до 42-ї доби, характеризується гіалінозом колагенових волокон рубцевої тканини, зменшенням кількості клітин і судин.

До 26-ї доби фізіологічне (нормотрофічне) та патологічне (келоїдогенез) рубцювання протікають подібно.

 

Патологічні рубці поділяються на атрофічні, гіпертрофічні та келоїдні.

Атрофічні рубці – часто є наслідком травми і вугрової хвороби. Шкіра над рубцем в'яла, має поперечну смугастість (при лінійних рубцях), часто такі рубці позбавлені пігменту і тому виглядають білими. Характерний вигляд цих рубців обумовлений дефектом сполучної тканини під рубцем, дефіцитом колагену і еластину, основних білків, що утворюють каркас шкіри.

Гіпертрофічні рубці – так само, як і келоїди, здіймаються над навколишньою шкірою, але, на відміну від останніх, залишаються в межах ушкодження. Виникають вони, як правило, після оперативних втручань і травм в результаті неадекватного запалення, приєднання вторинної інфекції, зниження місцевих імунних реакцій, ендокринних дисфункцій та ін.

Келоїди утворюються на місці опіків, травм, після запальних процесів і операцій. Келоїди можуть бути активними (що ростуть) і неактивними (стабілізованими), не залежно від давності рубця. Найчастіше вони локалізуються в зоні мочки вуха, зони декольте і плечей. Активний рубець росте і викликає біль, свербіння, відчуття оніміння, емоційні розлади, має вигляд напруженого червоного рубця, часто з синюшним відтінком. Неактивний келоїд – не росте, суб'єктивно не турбує пацієнта, колір рубця рожевий, або наближається до кольору нормальної шкіри.

На етапі формування рубця заздалегідь неможливо передбачити чи буде цей рубець нормо- чи гіпертрофічним, чи перетвориться в келоїд. Тому всі рубці повинні перебувати під наглядом і контролем фахівця.

У чому відмінності перебігу патологічного рубцювання від фізіологічного:

1) на стадії фібробластичній на тлі великої кількості юних фібробластів з'являються їх периваскулярні скупчення – «вузлики». Фібробластична стадія в келоїдних рубцях триває до року, з плином часу дозрівання спостерігається лише в глибоких шарах.
2) на стадії волокнистій юні фібробласти продовжують кількісно домінувати і формують великі скупчення.
3) на стадії гіаліновій кількість юних фібробластів також не змінюється, але активізується синтез незрілих компонентів міжклітинної речовини, і в подальшому тканина не має тенденції до дозрівання.

 

Вартість

 • Консультації фахівців
  • Первинна консультація лікаря
   950 грн
  • Повторна консультація лікаря (того ж фахівця)
   650 грн
  • Online-консультація лікаря
   950 грн

Методи лікування

За відсутності кваліфікованого лікування або несвоєчасного його початку може початися неконтрольований ріст рубця або розвинутися дефект сполучної тканини. Якщо рубець знаходиться в зоні суглоба, може виникнути контрактура з обмеженням об'єму рухів. 

 

Чим раніше пацієнт звертається до лікаря, тим ефективніше і швидше можна провести лікуванння/корекцію.

 

Лікування чи корекція

На етапі розвитку рубця проводять його лікування. Це дозволяє зменшити набряк, нормалізувати кровообіг і синтез колагену, забезпечити профілактику вторинної інфекції. А якщо рубець вже сформувався – проводиться його корекція. Рубець згладжують по висоті, нормалізують колір та текстуру шкіри.

 

Детальніше про методи лікування і корекції рубців ви можете прочитати ТУТ.

РЕЗУЛЬТАТИ ЛІКУВАННЯ

До лікування

Процес лікування

Результат лікування

ЛІКАРІ ЦІЄЇ КАТЕГОРІЇ

Всі лікарі
 • Кравець Кіра

  дерматовенеролог, дерматоонколог, к.мед.н.

Передзвонити мені

Задати питання