Послуги

Отопластика

Будь-яке оперативне втручання на вушних раковинах називається ОТОПЛАСТИКОЮ. Вушна раковина є зовнішньою частиною органу слуху і грає величезну естетичну роль у зовнішності людини. Зміна розташування вушної раковини по відношенню до частин обличчя та голови, зміна її форми або деформації можуть негативно позначитися на психоемоційному стані пацієнта.

 

Різноманітність деформацій вушних раковин дуже велика і може бути розділена на дві великі групи:

 • вроджені
 • набуті.

 

ВРОДЖЕНІ ДЕФОРМАЦІЇ ВУШНИХ РАКОВИН

 • Анотія (повна відсутність вушної раковини).
 • Мікротія – недорозвинення всієї вушної раковини з атрезією (відсутність) і без атрезії зовнішнього слухового проходу.
 • Гіпоплазія – зменшення розмірів середнього відділу вушної раковини.
        А. Складені вушні раковини.
        Б. Кріптотія (вросла вушна раковина).
        В. Гіпоплазія всього верхнього відділу.
 • Відстовбурчені (що стирчать) вушні раковини. 

При вродженій деформації вушних раковин (що стирчать і згорнуті вушні раковини) дитину приводять до хірурга-пластика в 6-річному віці, коли розмір вушної раковини досягає розміру дорослої людини. Якщо є така можливість, то рекомендується зробити операцію з усунення деформації вушних раковин ДО ТОГО, як дитина піде в новий колектив – в школу. 
 

Усунення деформації вушних раковин, що стирчать

Це оперативне втручання:

 • добре відпрацьована оперативна методика
 • дає хороші косметичні результати
 • проводиться під місцевим знеболенням
 • шви знімаються на 8-9 добу
 • пов'язка знімається через 2 дні після зняття швів.

 

 

 

Передопераційна підготовка звичайна – передопераційне обстеження, фотографування, повторна бесіда з батьками та дитиною напередодні операції, відсутність загальних і місцевих протипоказань на момент операції.

В післяопераційному періоді важливий охоронний режим, спати необхідно тільки на спині.

Потрібно виключити:

 • різкі рухи, травми, простудні захворювання
 • носіння окулярів (до повного відновлення чутливості)
 • заняття спортом (залежно від навантажень – 1-2 місяці).

Чутливість до вушних раковин повертається поступово, але вже через 2-3 тижні набряк зменшується і вушні раковини можна вже відкривати.

Неприємним моментом може бути прорізування швів, яке виникає при невиконанні лікарських призначень і недбалому ставленні пацієнта до операції. Воно не розглядається як ускладнення, тому що видалення частини нитки або одного з швів, що прорізався, не призводить до деформації вушної раковини, якщо це відбувається в період більше 1 року після оперативного втручання. Коли виникає частковий рецидив деформації вушної раковини в більш ранні терміни, то шви, що деформують вушну раковину, повинні бути видалені і накладені через деякий час заново, фіксуючи елементи вушної раковини в правильному положенні.

 

Усунення деформації згорнутих вушних раковин

Деформація вушної раковини по типу «згорнутої» виражається в деформації верхнього полюса вушної раковини: вона перегинається вперед і вниз.

Існують 3 ступеня деформації. При наявності згорнутих вушних раковин оперативне втручання набагато складніше, ніж при вушних раковинах, що стирчать, так як застосовуються деякі інші прийоми з переміщенням тканин, відповідно до ступеня вираженості деформації та більш тривале за часом. Носіння пов'язки необхідне понад 2 тижні, а потім на ніч – ще до повного відновлення чутливості, яке більш тривале, ніж при операції по усуненню деформації вушних раковин, що стирчать.
При деформації 3 ступеня необхідне лікування в спеціалізованих ЛОР-відділеннях для усунення глухоти.

В післяопераційному періоді можливі ускладнення, пов'язані з:

 • травмою – вторинна деформація вушної раковини
 • невиконанням рекомендацій лікаря
 • розвитком перихондриту у випадку, коли пацієнт не дотримується особистої гігієни
 • наданням лікарю неправдивих відповідей аналізів
 • приховуванням від лікаря ГРЗ.

 

НАБУТІ ДЕФОРМАЦІЇ ВУШНИХ РАКОВИН

Набуті деформації вушних раковин поділяються на:

 • посттравматичні
 • післяопераційні
 • рубцеві.

Післятравматичні деформації, пов'язані з частковою ампутацією вушної раковини можуть бути усунені за допомогою переміщення тканин у випадку, коли досить тканин донорської ділянки шкіри або за допомогою імплантації експандера (експансія, розширення) в сусідні області з травмованим органом для створення надлишку шкіри. В подальшому з «вирощеної шкіри» цілком можливо сформувати вушну раковину або відсутню її ділянку. Якщо мають місце невеликі дефекти вушної раковини, які також підлягають оперативній корекції, то вони, залежно від деформації, усуваються місцевими тканинами або за допомогою трансплантації з протилежної вушної раковини у випадках, коли необхідно трансплантувати ділянку хряща.

Для попередження ускладнень, хірургом, плануючи і обговорюючи оперативне втручання з батьками або пацієнтом, враховуються індивідуальні особливості пацієнта. Особлива увага приділяється будові, вираженості елементів вушної раковини, товщині і пружності вушного хряща.

Келоїдні рубці, розташовані в області мочок вушних раковин (келоїди Думмбелля) досягають іноді гігантських розмірів та спричиняють чимало неприємних відчуттів пацієнтам. У цьому випадку спочатку необхідно пролікувати рубці, а потім вже приймати рішення про можливість оперативного лікування. Оперативне лікування можливо лише в неактивній фазі рубця з обов'язковим консервативним лікуванням в післяопераційному періоді. Консервативне лікування (включаючи носіння кліпсів на мочках вушних раковин або спеціальних силіконових пластирів) необхідне для профілактики росту рубця, щоби через певний період (близько 40-45 днів) у пацієнта знову не утворився келоїдних рубець, щоби не погіршилася деформація мочок вушних раковин, де і без того різко виражений дефіцит м'яких тканин.

При травматичній ампутації мочки вушної раковини також дуже високий ризик утворення келоїдних рубців, так як це одна з "найулюбленіших" зон росту рубця. Подальші реконструктивні оперативні втручання на мочках найкраще проводити безпосередньо після ампутації або ж через певний час, що необхідний для розсмоктування рубця. Ця умова є обов'язковою зважаючи на те, що ложе для трансплантації вільного повношарового шматка повинно мати хорошу васкуляризацію (кровопостачання), щоб ризик відторгнення шматка був мінімальний.

ЛІКАРІ ЦІЄЇ КАТЕГОРІЇ

Всі лікарі
 • Василенко Ольга

  хірург, пластичний хірург

Передзвонити мені

Задати питання