Послуги

Методи лікування рубців

Лікування рубців – процес непростий і досить тривалий. Тому перед початком лікування слід запастися терпінням. Залежно від складності, місця розташування, розміру рубця і давності його утворення фахівці підбирають спосіб його лікування.

 

Що буде, якщо рубець не лікувати?

При відсутності кваліфікованого лікування або несвоєчасному його початку, може початися неконтрольований ріст рубця або розвинутися дефект сполучної тканини. Якщо рубець знаходиться в області суглоба, може виникнути контрактура з обмеженням об'єму рухів.

Коли краще починати корекцію рубця?

Починати лікування і корекцію краще відразу ж після перенесеної травми, на етапі формування рубця. Чим раніше розпочато лікування, тим менш помітним можна зробити рубець.

Як підбирається метод лікування?

Вибір методу залежить від фази розвитку і локалізації рубця, а також віку пацієнта, його статі і типу шкіри. З огляду на індивідуальні особливості, лікар підбирає найбільш ефективний метод.

Чим відрізняється лікування рубця від корекції?

На етапі розвитку рубця проводять його лікування. Це дозволяє зменшити набряк, нормалізувати кровообіг і синтез колагену, забезпечити профілактику вторинної інфекції. А якщо рубець вже сформувався – проводиться його корекція: лікар згладжує рубець по висоті.

Скільки часу може зайняти лікування рубця?

Чим молодше рубець, тим менше часу може знадобитися для його лікування. Від початку терапії до отримання кінцевого результату, наприклад, при лікуванні гіпертрофічного рубця, може знадобитися від 2-х до 12 місяців, а відновлення атрофічного рубця може бути досягнуто і після 1-3 процедур.

Чи можна освітлити рубець, що сформувався?

Якщо рубець червоного кольору – це обумовлено наявністю в ньому надмірної кількості судин. В цьому випадку його можна знебарвити, обробивши судинним лазером. При цьому судини склеюються, і рубець поступово блідне. Якщо ж зміна кольору зумовлена пігментацією, тоді можуть бути рекомендовані мікродермабразія, пілінги, відбілюючі креми.

Методи лікування

Мікродермабразія – шліфування шкіри мікрокристалами алюмінію в місці утворення рубця. Методика застосовується для лікування гіпертрофічних та атрофічних рубців.

Кріотерапія – механізм пошкодження тканин кріогеном обумовлений ураженням мікроциркуляторного русла і загибеллю цитоплазми і органел клітин, що викликана внутрішньоклітинним і внутрішньосудинним утворенням кристалів льоду. Під час розмерзання в клітинах підвищується концентрація електролітів, що при повторному охолодженні тканин супроводжується ще більшою кристалізацією, прискорюючи їх загибель. Методика застосовується для лікування келоїдних і гіпертрофічних рубців.

Лазерне лікування – СО2 лазер (фракційний лазер) випаровує верхні шари шкіри, судинний – склеює судини в рубці. Цей вид терапії застосовують для лікування атрофічних, гіпертрофічних і келоїдних рубців.

Субцізія – суть методу полягає у застосуванні голки, завдяки якій відбувається підсічення сполучних тяжів, і дно атрофічного рубця, вивільняючись, підводиться до верху, і, таким чином, дефект вирівнюється. Методика застосовується для лікування атрофічних рубців.

Мезотерапія – це введення косметичних і фармацевтичних засобів в середні шари шкіри з метою поліпшення якості рубця. При цьому найчастіше застосовуються наповнювачі (філери), які бувають синтетичними, напівсинтетичними і натуральними. Крім філерів також вводяться фібробласти – клітини, які синтезують колаген, різні мікроелементи, які стимулюють загоєння рани і формування рубця. Методика застосовується для лікування атрофічних рубців.

Пілінг – процес, пов'язаний з відлущуванням верхнього шару шкіри. Пілінги застосовуються для терапії атрофічних і нормотрофічних рубців.

Хірургічне висічення – як монометод, дає хороші результати при лікуванні гіпертрофічного рубця. Застосування цього виду терапії для нівелювання келоїдних рубців не завжди виправдано, оскільки в 70-90% випадків дає істотні ускладнення.

Силікон – механізм дії силікону і силіконових гелів полягає в зволоженні рубця, стисненні капілярів, зменшенні розвитку медіаторів запалення, зниження синтезу колагену за рахунок кисневого голоду. Цей вид терапії застосовується для лікування келоїдних та гіпертрофічних рубців.

Кортикостероїди – ін'єкційний вид терапії келоїдних та гіпертрофічних рубців. Стероїди застосовуються локально шляхом внутрішньорубцевих ін'єкцій. У рубець вводиться кристалічна суспензія для лікування прогресуючих келоїдних і старих гіпертрофічних рубців. Введені стероїди знижують синтез колагену не тільки за рахунок придушення поділу фібробластів, а й завдяки підвищенню концентрації колагенази – ферменту, який розщеплює колаген. Крім того, стероїди також мають протизапальну дію.

 

У більшості випадків виникає необхідність в комбінації двох або декількох методів корекції, використовують їх поетапно, в міру дозрівання рубця. Наприклад, за допомогою мікродермабразії або пілінгу прибирають верхній шар шкіри для того, щоб потім нанесені на зону рубця речовини і штучні покриття могли більш глибоко діяти. Наносять також креми і гелі, що містять різні активні речовини.

РЕЗУЛЬТАТИ ЛІКУВАННЯ

До лікування

Результат лікування

ЛІКАРІ ЦІЄЇ КАТЕГОРІЇ

Всі лікарі

Передзвонити мені

Задати питання