Захворювання

Вугрова хвороба

Вугрова хвороба (вульгарні вугрі, акне) – це хронічне запальне захворювання сальних залоз, що виникає в результаті їх закупорки і підвищеного вироблення шкірного сала.

Захворювання акне в більшості випадків відбувається в пубертатному періоді, пік захворюваності, як правило, припадає на 14-17 років.

У людей з вугровою хворобою чутливість шкірних рецепторів до чоловічих статевих гормонів (а вони є і у жінок) надмірно висока. В результаті сальні залози починають посилено виробляти жир, який не може виділитися назовні через закупорювання вивідного протоку відмерлими роговими клітинами. Сальна залоза роздувається як «повітряна кулька» від сала, що нагромадилося і розклалося всередині, її стінки стоншуються і розриваються. Вміст разом з мікробами опиняється прямо в шкірі. Результат – величезний запалений прищ з гноєм, який не менше тижня сидить на самому видному місці.

У формуванні акне провідна роль належить гіпертрофії і підвищеній секреції сальних залоз, фолікулярному гіперкератозу, активації мікроорганізмів з подальшим запаленням.

 

Виділяють наступні види вугрів:

  1. Комедони – дрібні темні плями, утворюються в результаті закупорки сальних залоз.
  2. Папульозні вугрі – поверхневі запальні вузлики рожевого або синюшно-червоного кольору, величиною до дрібної горошини.
  3. Пустульозні вугрі – папульозні вугрі з пустулою (гнійничком) в центрі.
  4. Індуративні вугрі – великі, глибокі, щільні синюшні папульозні або папуло-пустульозні елементи.
  5. Флегмонозні вугрі – м'які, сплощені, яскраво-червоні болючі утворення діаметром до 1 см. Після їх розтину виділяється велика кількість гною.
  6. Конглобатні (зливні) вугрі – результат злиття кількох вугрів.
  7. Келоїдні вугрі – частіше локалізуються в області плечей, спини.

Перші 3 різновиди вугрів є поверхневими, інші види відносяться до глибоких.

 

Виділяють різні ступені тяжкості акне:

- I ступінь характеризується наявністю комедонів і одиничних папул.

- II ступінь – відзначаються папульозний висип і незначна кількість пустул.

- III ступінь – нарівні з вираженим папуло-пустульозним висипом виявляють до 5 вузлів.

- IV ступінь відрізняється вираженою запальною реакцією в глибоких шарах дерми з формуванням множинних болючих вузлів і кіст.

 

Якщо прищиків трохи, вони маленькі і не призводять до рубців – зазвичай призначають один або комбінацію з двох препаратів, що впливають на мікроби і ороговілі ділянки сальних залоз, полегшуючи відтік шкірного сала.

При більш серйозній ситуації, коли гнійників і прищиків багато – вони зливаються в групи, або коли з'являються великі вузли – без медикаментів, прийнятих всередину, не обійтися. І мова йде не про вітаміни або таблетках пивних дріжджів. Залежно від обставин лікар підбирає препарат індивідуально, враховуючи стан шлунка, кишківника, печінки.

ЛІКАРІ ЦІЄЇ КАТЕГОРІЇ

Всі лікарі

Передзвонити мені

Задати питання