Захворювання

Гірсутизм

Гірсутизм – це надмірний ріст волосся на тілі та обличчі у жінок за чоловічим (андрогенним) типом.

При гірсутизмі спостерігається зростання грубого, пігментованого стрижневого волосся на ділянках шкіри, що мають підвищену чутливість до чоловічих статевих гормонів – в області верхньої губи, підборіддя, грудної клітини, на спині та животі. При цьому пушкове волосся під впливом ряду факторів трансформується в термінальне волосся – довге, жорстке і пігментоване.

Серед причин, що викликають гірсутизм, найбільш часто зустрічаються підвищена продукція чоловічих статевих гормонів, що часто спостерігається при захворюваннях яєчників (полікістоз), наднирників (пухлини та ін.). Мають значення у виникненні гірсутизму також спадковий фактор, побічна дія деяких лікарських препаратів, а також період вагітності і постменопаузи.

Основними проявами гірсутизму є чоловічий тип оволосіння у жінок – ріст короткого, жорсткого, пігментованого волосся на обличчі, грудях, навколо ареол молочних залоз, на спині, животі, внутрішніх поверхнях стегон, сідницях. Також можуть відзначатися посилення сальності шкіри і волосся, алопеція, поява акне – як наслідок підвищеного рівня андрогенів. Часто гірсутизм супроводжується розладом менструальної функції (нерегулярними менструаціями, аменореєю) та безпліддям.

 

 

Тест з самодіагностики

Аби припустити у себе наявність гірсутизму, можна провести нескладний тест.

Все тіло умовно ділиться на 11 зон росту волосся: верхня губа, підборіддя, груди, верхня половина спини, нижня половина спини, верхня половина живота, нижня половина живота, надлобковая область, плечі, стегна, гомілки. Ріст постійного волосся в кожній із зон оцінюється за 4-бальною шкалою (4 – означає значне оволосіння). Бали присуджуються кожній зоні, складаються, і при сумі більше 7 передбачається наявність гірсутизму.

Наприклад: поодинокі щільні довгі волоски (оцінені в 2 бали) помітні на підборідді, грудях, низу живота, стегнах. В сумі (2 + 2 + 2 + 2) отримано 8 балів, що свідчить про наявність гірсутизму. В іншому випадку яскраво виражений ріст волосся помітний в області підборіддя і верхньої губи і оцінений в 8 балів (4 + 4), що також дозволяє припустити цей діагноз.

Вторинними ознаками, які повинні Вас стурбувати, є низький тембр голосу, чоловіча статура, залисини на скронях, жирна шкіра, вугрової хвороба, збільшення клітора і атрофія молочних залоз, ожиріння, порушення менструального циклу.

ЛІКАРІ ЦІЄЇ КАТЕГОРІЇ

Всі лікарі

Передзвонити мені

Задати питання