Захворювання

ЗАХВОРЮВАННЯ (лат. morbus) — це порушення нормальної життєдіяльності організму, його працездатності, тривалості життя, здатності адаптуватися до мінливих умов зовнішнього і внутрішнього середовищ при одночасній активізації захисно-компенсаторних і пристосувальних реакцій і механізмів, що виникають у відповідь на дію патогенних факторів.

Протягом історії змінювалися уявлення про природу захворювань. Так, Гіппократ вважав, що виникнення захворювання пов'язано з порушенням балансу чотирьох основних рідин організму. У середні століття формувалися ідеалістичні погляди на природу захворювань (вплив душі в розвитку хвороби). Арабський великий лікар і філософ Ібн Сіна розвинув матеріалістичне уявлення про причини захворювань.

У 17-19 століттях значний внесок у вчення про хвороби внесли такі відомі вчені, як Г. Сельє, С.П. Боткін, А.А. Остроумов, А.А. Богомолець, І.П. Павлов. Пояснення етіології і патогенезу захворювань, дане цими видатними лікарями і фізіологами, залишається актуальним і в даний час, тому що, як говорив основоположник клінічної медицини М.Я. Мудров, «Пізнання хвороби є вже половина лікування».

Згідно з даними світової статистики, найбільш поширені захворювання у чоловіків є: хронічний бронхіт, травми і отруєння, виразкова хвороба шлунка, хвороби периферичної нервової системи, онкологічні захворювання. У жінок: тиреотоксикоз, цукровий діабет, гіпертонічна хвороба, холецистит, захворювання імунної системи, хвороби серцево-судинної системи.

Якщо говорити про поширеність захворювань в Україні та їх розподіл за нозологічними формами, статистика показує, що в останні 10 років рівень захворювань в Україні зріс на 2.5% і досяг 185 тис. випадків на кожні 100 тис. населення. Основу структури захворюваності формують хвороби органів дихання (30%), системи кровообігу (12%) і органів травлення (8%). Хвороби шкіри та підшкірної клітковини становлять 3% з усієї кількості захворювань.

Передзвонити мені

Задати питання